Jesień to czas, kiedy natura przygotowuje się do zimowego spoczynku. Liście drzew zmieniają swoje barwy na złociste, pomarańczowe oraz czerwone. Jest to pora roku, która z pewnością zachęca do spacerów po parkach. Tak się składa, że w Krakowie jest ich cała masa! W tym poście zaprezentujemy Państwu wybrane przez nas krakowskie parki, które gorąco polecamy odwiedzić:
Park miejski Bagry Wielkie
Bagry to jeden z większych zbiorników wodnych na terenie Krakowa, który powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Tak się składa, że znajduje się on przysłowiowy rzut beretem od naszego Schroniska! Na terenie zalewu położone jest bardzo popularne kąpielisko, na które wstęp jest całkowicie bezpłatny. Znajduje się tu plaża, siłownia, boiska sportowe, strefa gastronomiczna oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Tereny wokół zalewu są bogate przyrodniczo. Spotkać tutaj można wiele gatunków fauny i flory. Kilka lat temu w otoczeniu Bagrów utworzono tężnie solankową.
Dojście ze schroniska: spacerkiem
Lokalizacja: Płaszów
Park Lotników Polskich (AWF-u)
Ten bogaty w faunę i florę park oferuję szereg rozmaitych atrakcji. Na pierwszy plan wysuwa się tu Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest parkiem edukacyjnym i składa się z kilkudziesięciu plenerowych instalacji dydaktycznych. To doskonałe miejsce szczególnie dla dzieci i młodzieży, gdzie można połączyć naukę z zabawą. Kolejną ciekawą atrakcją w otoczeniu parku jest Muzeum Lotnictwa Polskiego gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa (m.in. zabytkowe samoloty z okresu II Wojny Światowej). Na terenie parku znajdują się ponadto place zabaw, boiska wielofunkcyjne oraz strefa rekreacyjno-gastronomiczna.
Dojazd ze schroniska: autobus 128 (Mały Płaszów > Tauron Arena Wieczysta)
Lokalizacja: Chyżyny
Planty Krakowskie
Ten piękny park otaczający Stare Miasto powstał w miejscu murów obronnych, fosy oraz wałów ziemnych. Spacer alejkami plant to swoista podróż w czasie. Po drodze możemy podziwiać zabytkową architekturę, fontanny, pomniki itp. To miejsce w pełni pozwala poczuć atmosferę i klimat Krakowa
Dojazd ze schroniska: tramwaj 72 (Mały Płaszów > Wawel), 20 (Mały Płaszów > Teatr Słowackiego)
Lokalizacja: Stare Miasto
Zalew Nohohucki
To jeden z piękniejszych krakowskich parków, który z pewnością największe wrażenie robi jesienią. Znajduje się tutaj sztuczny zbiornik wodny (z charakterystyczną wysepką zwaną „Małpi Gaj”) oraz otaczający go park. Spotkać tutaj możemy charakterystyczne dla tego miejsca kaczki czy łabędzie. Znajdują się tutaj boiska wielofunkcyjne, siłownia, miejsca do wędkowania, punkt obserwacji ptaków, plaża czy liczne ścieżki rowerowe. Na uwagę zasługuję także tężnia solankowa. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce do uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych oraz do rodzinnych spacerów.
Dojazd ze schroniska: autobus 123 (Mały Płaszów > Os. Zielone)
Lokalizacja: Nowa Huta (blisko Placu Centralnego)
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy + Park Decjusza
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy charakteryzuje wyjątkowy krajobraz doliny Wisły o dużych walorach przyrodniczych oraz kulturowo-historycznych. Wyróżniającym się elementem są tutaj m.in. wapienne skałki. Podziwiać możemy stąd przepiękną, szeroką panoramę Krakowa i okolic. Te tereny to istny raj dla rowerzystów. Na terenie tego kompleksu leśnego możemy odwiedzić interesujące atrakcje turystyczne takie jak: ZOO, Zamek w Przegorzałach czy Klasztor Ojców Kamedułów. Na uwagę zasługują również dwa popularne kopce: Kościuszki, Piłsudskiego (największy w Polsce).
Park Decjusza to z kolei jeden z najstarszych parków Krakowa (XVI w.), który został zaprojektowany na polecenie Zygmunta Starego. Niegdyś był letnią rezydencją królewskiego sekretarza Justusa Ludwika Decjusza, gdzie jego willa stoi po dziś dzień. Idealnie nadaje się do spacerów z dziećmi, gdyż na jego terenie znajduje się strefa rekreacyjna z placami zabaw.
Lokalizacja: Zwierzyniec/Wola Justowska
Przykładowy dojazd ze schroniska:
*Tramwaj 20 (Mały Płaszów > Oleandry), a potem autobus 134 (Cracovia Błonia > ZOO)
*Tramwaj 20 (Mały Płaszów > Lubicz), a potem autobus 152 (Lubicz > Park Decjusza)
*Tramwaj 20 (Mały Płaszów > Teatr Słowackiego), a potem autobus 502 (Teatr Słowackiego > Salwator)
Park Bednarskiego + Kopiec Krakusa + Kamieniołom Liban
Park Bednarskiego to jeden z ciekawszych parków ze względu na wyjątkowe położenie w malowniczym zagłębieniu terenu, które powstało na skutek eksploatacji wapieni. Park niedawno został odnowiony i wyposażony w infrastrukturę (place zabaw, boiska). Nieopodal Parku Bednarskiego znajduje się charakterystyczny Kopiec Krakusa, z którym związane są obchody święta Rękawka, a także legenda o założycielu Krakowa – Kraku. Można z niego podziwiać przepiękną panoramę stolicy Małopolski. W pobliżu znajduje się także wyjątkowy użytek ekologiczny – Kamieniołom Liban, który w trakcie II Wojny Światowej był miejscem gdzie znajdował się karny obóz pracy dla Polaków. To tutaj w 1993 r. kręcono ujęcia do filmu Lista Schindlera (do dziś można spotkać tutaj resztki filmowej scenografii).
Lokalizacja: Podgórze
Dojazd ze schroniska:
- Do Parku Bednarskiego – tramwaj 72 (Mały Płaszów > Korona)
- Do Kopca Krakusa – tramwaj 72 (Mały Płaszów > Cmentarz Podgórski
Zakrzówek
To miejsce dawnego kamieniołomu wapienia, który z czasem przekształcono w zbiornik wodny. Charakteryzuje go dziś krystalicznie czysta woda o turkusowym kolorze. Park został niedawno zrewitalizowany, a zalew stał się ogólnodostępnym kąpieliskiem, które licznie odwiedzają miejscowi (i nie tylko). Na terenie Zakrzówka znajdują się urokliwe ścieżki spacerowe, biegowe, punkty widokowe i obserwacyjne, strefa grillowa, miejsca piknikowe, a także trasy wspinaczkowe. Park wyróżnia bogata fauna i flora.
Lokalizacja: Dębniki
Dojazd ze schroniska: tramwaj 11 (Mały Płaszów > Norymberska)